Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyszukiwarka

« Powrót do listy

Świadczenia

CENA ZAWIERA:


- transfery na miejscu
- opłaty w Parku Narodowym oraz na safari
- wynajem przewodnika (opcja obowiązkowa)
- wynajem tragarzy
- noclegi: na dole w hotelach, podczas akcji górskiej noclegi w schronach
- wyżywienie
- opiekę polskiego kierownika wyprawy
- ubezpieczenie KL+ NNW

 

 

CENA NIE ZAWIERA:

 

- przelotów
- opłat wizowych (Kenia 25 USD , Tanzania 50 USD)
- wycieczek fakultatywnych oraz nie ujętych w programie
- napiwków (zwyczaj obowiązkowy)
- dodatkowych napojów typu Cola, itp.
- alkoholu
- wydatków własnych
- nadbagażu

- ew. pobytu na Zanzibarze 4 dni (3 noce) dopłata 400 USD

 

 

Zasady i płatności

 

I rata: opłata rezerwacyjna 2000 zł płatna przy zapisie


II rata:  1080 USD (- I rata) x kurs sprzedaży płatna na 45 dni przed rozpoczęciem imprezy


III rata: 1000 USD płatne na miejscu w USD

 

 

 

 

Mount Meru 4566 m n.p.m. - trekking w Tanzanii

O wyprawie
Informacje praktyczne
Terminy i cena
Galeria
CZAS:

10 dni

SEZON WYJAZDU:

styczeń-marzec, lipiec-wrzesień

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:

od 8 osób

ORGANIZACJA:

Adventure24

Zapisz się/Zapytaj
Opis wyprawy:


Tanzania kojarzona jest przede wszystkim z Kilimandżaro, ale tym razem zapraszamy na wulkan znajdujący się zaledwie 70 km na zachód od niego – górę zwana mniejszym bratem Kilimandżaro.  Mount Meru, bo o nim mowa  jest aktywnym wulkanem wznoszacym się  na wysokość 4566 metrów n.p.m.   Wędrówka na szczyt i z powrotem trwa 3 lub 4 dni i może być zarówno  głównym celem wyprawy jak i doskonałym treningiem przed wspinaczką na Kilimandżaro. Niektórzy twierdzą, że Meru jest nawet trudniejszy, a na pewno znacznie spokojniejszy i można tu zobaczyć o wiele więcej dzikiej przyrody.


Góra jest centralnym punktem Parku Narodowego Arusha, a jej zbocza wznoszą się ponad otaczającą sawannę i las, w którym żyje różnorodna fauna, w tym prawie 400 gatunków ptaków, a także małpy i lamparty.   Praktycznie na każdym kroku można spodziewać się spotkania ze zwierzętami, w tym również tymi największymi – słoniami, lwami, lampartami, czy też jednym z groźniejszych mieszkańców Afryki, czyli bawołem. Dla bezpieczeństwa każda wyprawa ma przy sobie uzbrojonego strażnika parku narodowego.

 

Góra to piąty najwyższy szczyt na kontynencie, a zarazem najwyższy aktywny wulkan – aczkolwiek jego aktywność jest raczej umowna, gdyż ostatnia niewielka erupcja miała miejsce w 1910 roku. Kilka małych stożków i kraterów widocznych w pobliżu odzwierciedla jednak liczne epizody aktywności wulkanicznej.

 

Trekking z widokiem na krater

 

Podejście na Mount Meru jest miejscami dość strome. Droga prowadzi przez liczne strumienie, idziemy przez łąki, tropikalne lasy deszczowe, wrzosowiska i pustynne wyżyny, po śnieg i lód.  Ścieżka na sam szczyt wiedzie wąskim, jałowym grzbietem, z którego roztacza się wspaniały widok na wewnętrzne klify oraz na stożek Ash Cone leżący w kraterze kilkaset stóp poniżej.

 

Różnorodność na każdym kroku

 

O tym, że Tanzania to państwo niezwykłe, świadczy chociażby jego różnorodność. W kraju mieszka ponad 160 plemion, w użyciu jest ponad 120 języków. Fauna tego miejsca powinna zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających miłośników zwierząt – w Tanzanii występuje największa koncentracja dzikich zwierząt na kilometr kwadratowy!

 

Po trudach wędrówki na Mount Meru proponujemy odpoczynek wśród pięknej przyrody podczas safari. Odwiedzimy Park Narodowy Tarangire, który jest największym skupiskiem słoni w północnej Tanzanii.  Powierzchnia tego parku wynosi prawie 2600 km2 , a nazwa pochodzi od rzeki przepływającej przez jego środek – Tarangire.  W cieniu baobabów wypatrywać będziemy licznych gatunków zwierząt z lwem i gepardem na czele.


Prawdziwym rajem, który zobaczymy podczas drugiego dnia safari będzie Krater Ngorongoro.  Miejsce to jest uznawane za jedno z Siedmiu Naturalnych Cudów Afryki! Ogromna, płaska jak stół kaldera wulkaniczna powstała w wyniku erupcji wulkanu, którego wysokość wg szacunków dorównywała Kilimandżaro. Według statystyk krater zamieszkuje około 25000 dużych zwierząt, m.in. zebry, impale, gnu, bawoły, hipopotamy, nosorożce, lwy i słonie. Przy odrobinie szczęścia jest szansa, żeby uwiecznić w obiektywie Wielką Piątkę Afryki.

 

 

Dla kogo jest ten trekking?

 

Chcesz się wybrać na Kilimandżaro, ale najpierw zależy Ci na przygotowaniu przed zdobyciem najwyższego szczytu Afryki? Marzysz o tym, by ujrzeć prawdziwie dziką przyrodę podczas wędrówki? Byłeś na Kilimandżaro i pragniesz czegoś więcej? Interesuje Cię Tanzania? Lubisz poznawać nowe osoby z górską „zajawką”? A może po prostu jesteś miłośnikiem przygód i szukasz nowych wrażeń?

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, ten trekking jest dla Ciebie!

 

Skrócony opis programu:

 

Dzień 1. Przelot do Nairobi

Przelot Warszawa-Nairobi w Kenii ( lądowanie rano 2-go dnia )


Dzień 2. Moshi
Przejazd z Nairobi do Moshi w Tanzanii zajmie nam ok. 7 godzin. Po południu odpoczynek i przygotowanie do trekkingu.  Nocleg w hotelu.

 

Dzień 3.  Mormella Gate – Miriakamba Hut (2615 m)
Po śniadaniu wyruszamy z Moshi i jedziemy do Parku Narodowego Arusha. Tutaj przy bramie Momella rozpoczynamy naszą wedrówkę do pierwszej chaty Miriakamaba. Czas przejścia: 4-5 godzin.  Kolacja i nocleg - Miriakamba Hut.

 

Dzień 4.  Miriakamba Hut (2615 m) – Saddle Hut (3566 m) – Little Meru (3800 m) – Saddle Hut (3566 m)
Po śniadaniu rozpoczniemy wspinaczkę do drugiej chaty zwanej Siodłem. Podejście jest bardziej strome  w porównaniu z poprzednim dniem i zajmuje około 3,5 godziny. W Saddle Hut zjemy ciepły lunch, a po południu udamy się jeszcze na mały szczyt Meru w celu lepszej aklimatyzacji. Przejście zajmuje około 1 godziny. Kolacja i nocleg w Saddle Hut.

 

Dzień 5.  Saddle Hut (3566 m) – Mount Meru (4566 m) – Saddle Hut – Miriakamba Hut (2615 m)
Wstajemy w środku nocy, pijemy herbatę, jakieś przekąski i wyruszamy na główny szczyt Meru. Z Saddle Hut najpierw wędrujemy przez wrzosowiska na wznoszacy się wysoko Rhino Point (3820m), skąd dostrzec już można główny wierzchołek. Nasza ścieżka następnie schodzi nieco w dół i prowadzi do kilku krótkich odcinków via ferrata.  Dalej kamienista ścieżka wspina się w górę i  wokół oszałamiającej krawędzi krateru, do najwyższego szczytu Socialist Peak. Widoki ze szczytu są niesamowite! Słońce wschodzi zza Kilimandżaro, które jest niemal na wyciągnięcie ręki, a panorama dookoła ponad warstwą chmur zapiera dech w piersiach.
Ze szczytu schodzimy z powrotem do Saddle Hut na lunch. Po odpoczynku schodzimy dalej w dół do schroniska Miriakamba Hut, gdzie zostajemy na nocleg.

 

Dzień 6.  Miriakaba Hut (2615 m) – Mormella Gate
Po śniadaniu opuszczamy Miriakamba Hut i wracamy przez las, wypatrując małp kolumbijskich i odwiedzając wspaniałe wodospady. Jest szansa, że przejdziemy obok żyraf, zebr i bawołów, których będziemy wypatrywać aż do bramy Mormella. Tu czeka na nas samchód, którym wrócimy do Moshi. Kolacja i nocleg w hotelu.

 

Dzień 7. Safari - Tarangire NP

Po śniadaniu jedziemy w kierunku Arushy i dalej do Parku Narodowego, gdzie podziwiać będziemy wspaniałą przyrodę z dostojnymi baobabami na czele i dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Powrót do wioski na nocleg.

 

Dzień 8. Safari - Krater Ngorongoro

Dziś poznamy wojowniczych, pięknych, dumnych i kolorowo ubranych Masajów.  Dzień zaczynamy od wizyty w wiosce masajskiej (fakultatywnie). Dalej jedziemy na dno krateru. Będziemy buszować w Ngorongoro – największej zachowanej kalderze świata, 8 cudzie natury, zwanym "klejnotem w koronie" i jednym z najpiękniejszych miejsc na safari. To tu zobaczymy ogromne skupiska dzikich zwierząt we wspaniałej scenerii i na wyciągnięcie dłoni.
Wracamy na nocleg do hotelu.

 

Dzień 9. Przejazd do Nairobi, wylot do kraju

 

Dzień 10. Powrót do kraju.

 

 

Opcjonalnie:  pobyt na Zanzibarze

 

 

SZCZEPIENIA I ZDROWIE

 

Szczepienia obowiązkowe:
– żółta febra

 

Szczepienia zalecane:
– żółtaczka typu A i B (przynajmniej 2 dawki podane najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem)
– tężec
– błonica
– dur brzuszny (tyfus)
– profilaktyka antymalaryczna – wskazane jest zażywanie leku przeciwmalarycznego, np. MALARONE lub LARIAM (dostępne na receptę).

 

WIZA/PASZPORT

 

Obywateli polskich udających się do Tanzanii / Kenii obowiązują wizy. O wize aplikujemy bezpośrednio po przylocie na granicy, jest to formalność.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do kraju.

 

WALUTA

 

- oficjalna waluta Tanzanii : Shyling tanzański

- zabieramy ze sobą na wymiane dolary amerykańskie USD lub/i karty bankomatowe/kredytowe

 

EKWIPUNEK

 

- plecak 60-70 l lub wór wyprawowy (można kupić u nas)
- mały plecak na bagaż podręczny (ok. 30-40l)
- pokrowiec przeciwdeszczowy na plecaki (główny i podręczny)
- buty trekkingowe za kostkę (najlepiej sprawdzone - wygodne)
- kurtka przeciwdeszczowa, np. Gore-Tex
- spodnie zewnętrzne
- spodnie ciepłe, np. polarowe
- polary (dobrze mieć dwa na zmianę w razie przepocenia lub przemoczenia, np. jeden gruby, drugi
cienki)
- ciepłe skarpety (2-3 pary)
- koszulki na zmianę z krótkim i długim rękawem
- czapka
- ciepłe rękawice
- bielizna oddychająca
- śpiwór (najlepszy puchowy, komfort do - 5 stopni)
- sandały trekkingowe
- termos 0,7l lub 1l
- czołówka + zapasowe baterie
- okulary z wysokim filtrem UV
- krem z wysokim filtrem UV lub tzw. bloker, pomadka z UV do ust
- apteczka osobista (m.in. środki przeciwbólowe, przeciwmalaryczne, plastry)
- bielizna, rzeczy osobiste, zestaw kosmetyków (przydatne są w podróży chusteczki nawilżone, np.
dla dzieci)
- ręcznik szybkoschnący
- kapelusz lub czapka z daszkiem jako osłona przed słońcem
- spodnie typu safari (zawsze się sprawdzają)
- dodatkowe baterie lub akumulatory do aparatów i innego sprzętu
- kijki trekkingowe
- strój kąpielowy
- MUGGA – jeden z nielicznych preparatów do użytku zewnętrznego działający na komary tropikalne
- folia NRC
- karimata (podczas akcji górskiej do dyspozycji mamy materace)
- butelka 1l lub Camelbak
- żółta książeczka szczepień


Opcjonalnie:


- tabletki regenerujące i witaminowe (Plusz, Isostar)
- suszone wędliny, np. kabanosy
- scyzoryk/nóż (pakujemy do bagażu głównego)
- okulary przeciwsłoneczne (druga para w zapasie)
- lornetka (przyda się na safari)
- worki na śmieci (mogą przydać się w razie deszczu jako dodatkowa ochrona odzieży lub na depozyt w hotelu)

 

 

Data Cena Przelot Status
17.07.2021 - 26.07.2021 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
28.08.2021 - 06.09.2021 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
19.11.2021 - 28.11.2021 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
10.12.2021 - 19.12.2021 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
14.01.2022 - 23.01.2022 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
11.02.2022 - 20.02.2022 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj
05.03.2022 - 14.03.2022 2080 usd (teraz promo1960 usd) 3000-4000 zł

ZAPISY, promocja

Zapisz się/Zapytaj