CHIMBORAZO (6310m), COTOPAXI (5897m) - wulkany w Ekwadorze

Ekwador (Ameryka Pd)
Najbliższy wyjazd:
30 listopada 2024
za
2
4
dni
  • Stopień trudności 3/5
  • PRZYGODA 5/5
  • Komfort 3/5
  • Samolot
  • Dojazd
  • Nocleg
  • Przygoda

O wyprawie

zapytaj o wyjazd
  • Czas
    15 dni
  • Sezon Wyjazdu
    listopad - luty, czerwiec - lipiec
  • Ilość uczestników
    od 8 osób
  • Organizacja
    Adventure24
  • Wulkaniczny „kręgosłup” Ekwadoru

    Ekwador to kraj położony na równiku. Wziął nawet od tego swoją nazwę, gdyż EQUATOR znaczy RÓWNIK. Zdumiewa on swoją różnorodnością przyrodniczą i kulturową. Ośnieżone szczyty Andów z wulkanami Cotopaxi i Chimborazo na czele stanowią niejako "kręgosłup" kraju, przebiegający z północy na południe. Między szczytami skrywają się bajeczne, kalderowe laguny. Na zachód od nich rozciągają się bezkresne wybrzeża Pacyfiku, a na wschodzie tętniące życiem, pełne flory i fauny lasy tropikalne regionu Oriente. Ten wyjątkowy zestaw dopełniają wyspy Galapagos z unikatowymi na skalę światową gatunkami zwierząt.

    Podczas wyprawy skoncentrujemy się właśnie na wspomnianym „kręgosłupie”. Naszym celem będzie 5 wulkanów: Pasochoa (4230m n.p.m.), Corazon (4786m n.p.m.), Iliniza Norte (5126m n.p.m), Cotopaxi (5897m n.p.m.) i Chimborazo (6310m n.p.m.)

  • Zaczynamy od Pasochoa

    Z wysokością nie ma żartów i nawet łatwe szczyty warto zdobywać pod okiem doświadczonych przewodników. Zaczynamy od Pasochoa i Corazon, by te jednodniowe wejścia przysłużyły się naszej aklimatyzacji. Nieco bardziej wymagający technicznie, skalisty Illiniza Norte będzie kolejnym krokiem ku zdobywaniu wysokości. Dalej już w pełni przygotowani do działania na lodowcu zmierzymy się z Cotopaxi, by z jego wierzchołka podziwiać niesamowite krajobrazy.

    Ostatnim wyzwaniem będzie Chimborazo – po noclegu w namiotach startujemy z High Camp, by po nocnej wspinaczce rankiem stanąć na najwyższym szczycie. 6310 m to powód do dumy!

    Ale najwyżsi reprezentanci słynnej Alei Wulkanów to nie jedyne atrakcje jakie nas czekają...

  • Laguna Quilotoa i inne atrakcje

    Stolica Ekwadoru - Quito, położona jest na wysokości 2700-2850 m n.p.m. Stanowi ona nie tylko dobrą bazę wypadową na pobliskie wulkany, ale już sam czas spędzony na jej zwiedzaniu przygotowuje nasz organizm do obcowania z wysokością. W czasach hiszpańskiej konkwisty miasto było północną stolicą imperium Inków, dziś można tu podziwiać piękną hiszpańską architekturę kolonialną Starego Miasta. Nad stolicą górują ośnieżone kratery wulkanów Cotopaxi i Cayambe.

    W Quito udamy się również do miejsca gdzie przekroczymy równik i staniemy na obu półkulach jednocześnie. W przerwach między zdobywaniem wulkanów będziemy podziwiać turkusowo - jadeitowe wody Laguny Quilotoa położonej wysoko w górach. Zaś w ramach relaksu po wielu dniach wspinaczki zanurzymy się w gorących źródłach Baños.

NAJDALEJ OD ŚRODKA ZIEMI

Chimborazo, z którym będziemy się mierzyć w ostatnich dniach naszej wyprawy, jest najwyższym szczytem Ekwadoru. Jako ciekawostkę warto dodać, że przez niektórych jest uznawany za najwyższą górę świata.

Dlaczego? Ze względu na spłaszczony kształt geoidy i położenie w pobliżu równika, szczyt Chimborazo jest najbardziej oddalonym punktem od środka Ziemi.

 

Nie czekaj - dołącz do naszej wyprawy!

Opis programu

  • Dzień 1.
    Wylot z kraju, Quito (2800 m n.p.m.)

    Przylot do stolicy Ekwadoru. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

  • Dzień 2.
    Quito- Mitad del Mundo (2400m n.p.m.)

    By nasz organizm lepiej zniósł przebywanie na dużej wysokości, dzień poświęcimy na zwiedzanie okolicy i zapoznanie się z miejscową kulturą.
    Na palcach jednej ręki można policzyć miejsca na całym globie, w których bez większych problemów logistycznych można stanąć na magicznej linii równika. Znajdując się nieopodal jednego z nich, szkoda by było stracić tą unikatową sposobność i nie stanąć na najdłuższym z równoleżników osobiście. Dlatego też wybierzemy się do oddalonego o 20km od Quito, Mitad del Mundo. Miasteczka, w którym postawiono pojawiający się często na zdjęciach piramidalny monument mający symbolizować przejście linii równika. W rzeczywistości zarówno pomnik jak i całe wybudowane wokół niego miasteczko oddalone jest o kilkaset metrów od faktycznej linii przebiegu równika, ale to będziecie mogli sami sprawdzić.
    Drugą część dnia przeznaczymy na zwiedzanie uroczego, pełnego zabytków architektury kolonialnej Quito, którego zabudowa staromiejska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w hotelu. (B/-/-)

  • Dzień 3.
    Quito- Pasochoa (4230m n.p.m.) – Machachi (3100m n.p.m.)

    Po nocy w spędzonej w Quito kontynuujemy oswajanie naszych organizmów z wysokością. Celem wycieczki będzie pierwszy z wulkanów- wygasły już Pasochoa.
    Wcześnie rano wyruszamy z Quito kierując się na południowy wschód przez andyjskie wyżyny. Dotarcie do początku szlaku na wysokość 3300m n.p.m. zajmie nam około 2 godziny. Z tego miejsca zaczniemy trekking przez pierwotny andyjski las. Idealne miejsce do obserwacji dzikich zwierząt i rozlicznych gatunków ptaków.
    Dotarcie na szczyt Pasochoa (4230m n.p.m.) będzie kolejnym szczeblem na drodze naszej aklimatyzacji, ale nie tylko - jeśli pogoda na to pozwoli, nasz trud zostanie podwójnie wynagrodzony. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na ośnieżone szczyty Antisana, Cayambe, Illinizas, Cotopaxi, a w naprawdę czyste dni, widać nawet oddalony mocno na południe Chimborazo.
    Wycieczka zajmie nam około 6 godzin. Późnym popołudniem dojedziemy na nocleg do Machachi. Nocleg w hotelu.(B/LB/-)

  • Dzień 4.
    Machachi (3100m n.p.m.) – Corazon (4786m n.p.m.) – Machachi

    Wyruszamy z Machachi wcześnie rano i kierujemy się tak zwaną Aleją Wulkanów do wioski El Chaupi. Nasz trekking zaczynamy na wysokości 4000m n.p.m. Szlak będzie prowadził początkowo przez niskopienne andyjskie trawy, po czym przejdzie w bardziej piaszczysty odcinek, który finalnie doprowadzi nas na szczyt Serca (4786m n.p.m.), bo Corazon po hiszpańsku znaczy serce. Wycieczka zajmie trochę dłużej, bo około 8 godzin. Późnym popołudniem dotrzemy na nocleg z powrotem do hotelu w Machachi. (B/LB/-)

  • Dzień 5.
    Machachi (3100m n.p.m.) - Nuevos Horizontes Hut (4750m n.p.m.)

    Tak jak dnia poprzedniego rano wyjedziemy z Machachi kierując się Aleją Wulkanów na południe do El Chaupi, ale tym razem pojedziemy dalej, aż do parkingu La Virgen na wysokości 3900m n.p.m.
    Trekking do miejsca noclegu w schronisku Nuevos Horizontes zajmie nam około 3 godziny. Ponieważ noc spędzimy na wysokości 4750m n.p.m., czas po dotarciu do schroniska przeznaczymy na odpoczynek. (B/BL/D)

  • Dzień 6.
    Nuevos Horizontes Hut (4750m n.p.m.) – Iliniza Norte (5126m n.p.m.) –Machachi

    Nasze podejście na szczyt zaczniemy wcześnie rano. Z przełęczy rozdzielającej wierzchołki Ilinizas Norte od Ilinizas Sur łatwym zboczem podejdziemy do siodła utworzonego między dwoma szczytami. Samo podejście na wierzchołek Iliniza Norte (5126m n.p.m) będzie wymagało od nas łatwej wspinaczki. Ze szczytu będziemy mogli podziwiać piękno okolicy. Tego dnia wędrówka zajmie nam około 7 godzin. Na nocleg wrócimy do hotelu w Machachi. (B/LB/-)

  • Dzień 7.
    Laguna Quilotoa (3900m n.p.m.) – Machachi

    Dzień restowy przeznaczymy na zwiedzanie okolicy. Naszym celem będzie jedna z niewątpliwych atrakcji Ekwadoru, czyli przepiękne jezioro położone w zapadłym stożku wulkanicznym. Samo spoglądanie na turkusowo- jadeitowe wody Laguny Quilotoa zapiera dech w piersiach i można się tej czynności poświęcić godzinami. Na tafli wody rozgrywa się swoisty spektakl. Kolory wody w kraterze zmieniają odcień w zależności od obecnych w niej za sprawą aktywności wulkanicznej minerałów oraz pod wpływem padających pod różnym kątem promieni słonecznych.
    By nie siedzieć bezczynnie, możemy się też udać na trekking. Jeden ze szlaków wiedzie ok 300m w dół po bardzo stromym zboczu do brzegów Laguny. Sama wspinaczka z powrotem po stromej krawędzi to spore wyzwanie. Drugi, dłuższy szlak wiedzie wokół kaldery. Wędrówka dookoła zajmuje ok 5 godzin.
    Powrót do Machachi. Nocleg w hotelu. (B/-/-)

  • Dzień 8.
    Machachi

    Machachi – dzień na odpoczynek, fakultatywnie: Papallacta hot springs – Machachi (B/-/-)

  • Dzień 9.
    Machachi- Jose Ribas Refuge (4864m n.p.m.)

    Wyjedziemy z Machachi kierując się na południe. Znana nam już z wcześniejszych dni Aleja Wulkanów doprowadzi nas do Parku Narodowego Cotopaxi. Tym razem będziemy prowadzić działalność górską po drugiej stronie Alei Wulkanów. Trekking zaczniemy z parkingu położnego na wysokości 4500m n.p.m. Przejście do Schroniska Jose Ribas (4864m n.p.m.) zajmie nam około godziny. Popołudniem udamy się na lodowiec by przećwiczyć podstawowe zasady użytkowania sprzętu wspinaczkowego. Resztę czasu spędzimy na odpoczynku. (B/LB/D)

  • Dzień 10.
    Jose Ribas Refuge – Cotopaxi (5897m n.p.m.) – Baños

    W nocy, około godziny 1.00, wychodzimy do góry z zamiarem atakowania szczytu. Wspinaczka zajmie nam około 6 - 8 godzin. Po godzinie dojdziemy do lodowca, gdzie założymy raki. Później już sukcesywnie będziemy podchodzić lodowcem aż na sam szczyt Cotopaxi 5897m n.p.m. Uwieńczeniem wysiłku będzie zniewalający widok krateru i niesamowita panorama okolicy. Po zdobyciu góry schodzimy na odpoczynek do schroniska, zajmie nam to 2-3 godziny. Pakujemy nasze rzeczy i schodzimy dalej do parkingu. Nasz wysiłek zostanie odpowiednio wynagrodzony. Tym razem na nocleg w hotelu jedziemy do słynnego Baños. (B/LB/-)

  • Dzień 11.
    Baños (1800m n.p.m.)

    Dzień przed atakiem na najwyższy szczyt Ekwadoru spędzimy regenerując nasze siły w Baños. Nie musi być jednak spokojnie, gdyż miejscowość jest mekką sportów ekstremalnych. Możliwe są tutaj nie tylko skoki na bungee, czy zjazdy na zip-line, ale też downhillowe zjazdy na rowerze, rafting, kajaki, wspinaczka, paralotnie, czy canyoning. Od różnorodności można dostać zawrotu głowy.
    Na szczęście dla miłośników mniej aktywnego wypoczynku też się coś znajdzie. Baños oferuje rozliczne miejsca, gdzie można odpocząć w gorących wodach termalnych. Okolica obfituje również w rozliczne wodospady (jest ich ok 60 w okolicy), z których najbardziej znanym jest oddalony ok. 15km od miasta El Pailón del Diablo. Można też po prostu pospacerować z widokiem na najbardziej aktywny i ciągle dymiący wulkan w całym Ekwadorze -Tungurahua. Nocleg w hotelu. (B/-/-)

  • Dzień 12.
    Baños – High Camp (5350m n.p.m.)

    Z Baños Aleją Wulkanów jedziemy dalej na południe aż do Rezerwatu Przyrody Chimborazo. Nasz trekking zaczynamy przy Schronisku Hermanos Carrel (4800m n.p.m.). Cztery godziny zajmie nam podejście do High Camp na wysokości 5350m n.p.m., z którego będziemy atakować szczyt. Nocleg w namiotach. (B/LB/D)

  • Dzień 13.
    High Camp (5350m n.p.m.) – Chimborazo (6310m n.p.m.) – Quito

    Około pierwszej w nocy zaczynamy nasz atak szczytowy na najwyższą górę Ekwadoru. Podejście zajmie nam około 8 godzin. Na szczyt Chimborazo 6310m n.p.m. dotrzemy wcześnie rano. Wierzchołek jest dość rozległy co sprawia, że jest idealnym miejscem na odpoczynek i podziwianie widoków. Zejście do High Camp powinno nam zająć 3-4 godziny. Pakujemy nasze rzeczy i schodzimy dalej do parkingu, skąd przejedziemy prosto do Quito. (B/LB/-)

  • Dzień 14.
    Wylot z Quito.

    Transfer na lotnisko, wylot. (B/-/-)

  • Dzień 15.
    Powrót do kraju.

    Przylot do Warszawy.

zapytaj o wyjazd

WALUTA
WIZA
SZCZEPIENIA
APTECZKA
EKWIPUNEK
INNE

WALUTA W EKWADORZE

 

Oficjalna waluta: dolar amerykański (USD).
Zabieramy ze sobą dolary amerykańskie USD lub/i karty bankomatowe/kredytowe.

Informacje dodatkowe

  • 01

    Pomagamy w zakupie biletów lotniczych - ustalamy dogodne opcje przelotów z każdym uczestnikiem wyprawy i zakładamy rezerwacje biletów.

    Cena za przelot podana w zakładce TERMINY I CENA nie jest ofertą handlową i zależy od aktualnej oferty linii lotniczych.

  • 02

    Na każdej wyprawie mamy do dyspozycji telefon satelitarny.

    Możliwość szybkiego kontaktu z każdego miejsca w górach zapewni Wam bezpieczeństwo na szlaku. W razie potrzeby (np. kontaktu z rodziną czy z firmą) uczestnicy mogą również skorzystać z telefonu.

  • 03

    Wielu spośród uczestników naszych wypraw to osoby, które zapisują się w pojedynkę - nie ma z tego tytułu żadnych dopłat.
    Gwarantujemy towarzystwo miłośników gór i przygody! Góry to świetne miejsce na szybką integrację ;)

  • 04

    Nasi liderzy to wielokrotni zdobywcy szczytów, na które prowadzą wyprawy. Mają na koncie również te najwyższe szczyty należące do Korony Ziemi.

    Wysokogórskie doświadczenie, umiejętności i wiedza Waszych prowadzących są dla nas sprawą priorytetową. 

  • CENA OBEJMUJE
    •  organizację wyprawy
    •  transfery na miejscu zgodnie z programem
    •  noclegi - na dole w hotelach, w górach noclegi w schronach
    •  wyżywienie zgodnie z programem (B-śniadanie, LB-lunch box, D-dinner)
    •  permity i opłaty za wstępy do parków narodowych
    •  opiekę polskiego kierownika wyprawy
    •  opiekę miejscowych przewodników
    •  ubezpieczenie KL+ NNW
  • CENA NIE OBEJMUJE
    •  przelotów
    •  transportu podczas ew. wycieczek fakultatywnych
    •  wyżywienia nie objętego programem
    •  indywidualnego przewodnictwa
    •  indywidualnego wyposażenia uczestnika wyjazdu
    •  ew. wizy i podatku wylotowego
    •  alkoholu i dodatkowych napojów typu cola, itp.
    •  wydatków własnych
    •  zwyczajowych napiwków
    •  nadbagażu
    •  urzędowej składki na TFG i TFP (26 zł) 
  • ZASADY PŁATNOŚCI
    • I rata: opłata rezerwacyjna 2000 zł płatna przy zapisie
    • 26 zł – urzędowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy – płatna na konto Organizatora w dniu zawarcia umowy
    • II rata: 1630 USD (- I rata) płatne w złotych (wg kursu sprzedaży walut w mBank) płatna na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy
    • III rata: 1300 USD, płatne na miejscu w USD

Terminy i cena

Data Cena Przelot Status
30.11.2024 - 14.12.2024 2930 USD 4000 - 5000 zł ZAPISY zapytaj o wyjazd
15.02.2025 - 01.03.2025 2930 USD 4000 - 5000 zł ZAPISY zapytaj o wyjazd
05.07.2025 - 19.07.2025 2930 USD 4000 - 5000 zł ZAPISY zapytaj o wyjazd