Przystanek Beskidy - tu wszystko się zaczyna - BESKID NISKI

Polska (Europa)
 • Stopień trudności 1/5
 • PRZYGODA 3/5
 • Komfort 3/5
 • Przygoda
 • Zabytki

O wyprawie

 • Przystanek Beskidy - tu wszystko się zaczyna

  Zapraszamy na cykl naszych autorskich spotkań na polskich szlakach.

  Każda droga gdzieś się zaczyna, nasza początek miała właśnie w polskich Karpatach. Tu też zaczęliśmy marzyć o górach wyższych i najwyższych. Tu, odkąd pamiętamy, przemierzaliśmy szlaki, by potem piąć się coraz wyżej, i wyżej.

  Teraz, mając już doświadczenie na najwyższych górach wszystkich kontynentów, zapraszamy Was na nasz beskidzki cykl „Przystanek Beskidy - tu wszystko się zaczyna”. Przemierzymy z Wami szlaki polskich gór, a także w czasie wieczornych prelekcji pokażemy góry, w które udało nam się zawędrować. A może i dla Ciebie będzie to beskidzki „Przystanek” w drodze do wielkich marzeń?

  Oprócz wspólnego wędrowania, chcemy dać Wam czas by dzielić się wspólnie zamiłowaniem do gór. Nie tylko tych wysokich ;) Ale przecież każda droga się gdzieś zaczyna...

 • Poznaj najbardziej dzikie i najmniej zagospodarowane góry w Polsce- Beskid Niski

  Beskid Niski to nie tylko piękne widoki, stare lasy bukowe i malownicze wioski. To przede wszystkim historia i pamiątki po ludziach, którzy od setek lat zamieszkiwali te tereny. Mowa oczywiście o Łemkach, ich kulturze, tradycji i codziennym życiu, gwałtownie zakończonym masowymi przesiedleniami po drugiej wojnie światowej.

  W trakcie tego weekendu przemierzać będziemy górskie szlaki, które przechodzą nie tylko przez wzniesienia Beskidu Niskiego, ale również prowadzą przez nieistniejące już miejscowości po których pozostały tylko fundamenty starych domów oraz drzewa owocowe i przydrożne krzyże. To głównie w takich miejscach poznamy historię Łemków i ich obyczaje. Odwiedzimy typową cerkiew prawosławną, wkroczymy na teren bardzo młodego parku narodowego - Magurskiego PN. Zobaczymy też jeden z symboli Beskidu Niskiego - majestatyczny cmentarz z okresu I wojny światowej na Rotundzie i wreszcie, zdobędziemy Królową tego pasma - Lackową.

   

  Wieczory i noce spędzimy w cudownym i klimatycznym miejscu, jakim jest agroturystyka Siwejka w Ropkach. Czeka tu nas domowa atmosfera, przytulne pokoje 2,3 i 4 osobowe z łazienkami oraz przede wszystkim pyszna kuchnia. Będzie tu również czas na wieczorną integrację przy ognisku i do posłuchania opowieści o górach wyższych niż Beskidy w trakcie prelekcji naszych liderów, przewodnika beskidzkiego- Tomka Habdasa oraz fotografa Łukasza Zacnego.

 • Dla kogo jest ten wyjazd?

  Dla każdego! Nieważne czy jesteś górskim wyjadaczem, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na wysokości. Program wyprawy jest tak zaplanowany, aby nawet osoby początkujące i amatorzy mogli poczuć smak gór i sprawdzić się na szlaku. W ciągu trzech dni przejdziemy około 40 km po beskidzkich szlakach, co nie powinno stanowić dla aktywnej osoby trudnego zadania. Warto zatem przed samą wyprawą trochę potrenować i nastawić się na długie wędrówki. Z drugiej strony, górscy profesjonaliści, mają okazję wyrwać się z miasta i spędzić cudownie czas z innymi pasjonatami górskich przygód. Was zapewne nie trzeba przekonywać do takich wycieczek, bo dobrze wiecie jaki panuje na nich klimat. Najważniejsza jest dla nas atmosfera i zadowolenie całej grupy.

  Liderzy:

  Tomasz Habdas – przewodnik beskidzki, który zna to pasmo jak mało kto - pochodzi z Żywca, więc te rejony są mu szczególnie bliskie. W jego „górskim CV” są Mont Blanc, Elbrus, Kilimandżaro, Aconcagua, a także wiele szczytów należących do Korony Europy i Wielkiej Korony Tatr - wykaz sukcesywnie się powiększa.
  Prowadzi bloga W Szczytowej Formie, na którym od lat dzieli się swoją pasją do gór i zaraża nią kolejne osoby.

  Łukasz Zacny - pochodzi z Bielska-Białej, swoją przygodę z górami zaczął kiedy w wieku 12 lat wszedł na Rysy i tym samym zakochał się w Tatrach na zabój. Od kilku lat prowadzi bloga fotograficznego Szlakami Naszego Życia, gdzie usilnie stara się pokazać piękno naszych okolicznych gór, a także odkrywane zakątki wielu krajów. Jest także wspinaczem oraz kocha wszelkie aktywności dotyczące outdooru. Również, co dla Was najważniejsze, jest fotografem krajobrazowym i bardzo chętnie podzieli się z Wami swoją wiedzą.

Gospodarzem spotkania jest nasz lider TOMEK HABDAS

Zarażać innych pasją do gór - to jego motto i cel działania. Tomek w ramach cyklu spotkań na beskidzkich szlakach chce dzielić się z Wami swoim górskim doświadczeniem oraz opowieściami o wymarzonych szczytach. Chętnie pomoże przygotować się do naszych wypraw w góry wysokie, udzieli porad sprzętowych czy podpowie jak planować zdobywanie coraz wyższych gór.

 

Z twórczością Tomka możecie zapoznać się na blogu W SZCZYTOWEJ FORMIE, relacje z jego wypraw publikowane były m.in. na łamach „GÓR”, jest również autorem przewodnika „Bieszczady”, wydanego przez wydawnictwo Bezdroża w 2021 roku, a także autorem e-booka i audiobooka „Skazany na szczyty”.

Opis programu

 • Dzień 1_CZWARTEK
  Agroturystyka Ropki w Siwejce

   

  Tego dnia spotykamy się wszyscy popołudniu w miejscowości Ropki w Siwejce. Po zakwaterowaniu w pokojach wieloosobowych (2,3,4- osobowych, każdy z łazienką), zjemy kolację i zapoznamy się lepiej podczas wieczornej integracji. Będzie to również czas na pierwszą prelekcję poprowadzoną przez Łukasza Zacnego.

 • Dzień 2_PIĄTEK
  Ropki Siwejka – Stożek – Bieliczna – Izby – Lackowa – Cegiełka – Cerkiew na świętej górze Jawor – Wysowa- Zdrój

  Dystans: 18,2 km

  Suma przewyższeń: 830 m

   

  Po śniadaniu w Siwejce wyruszamy na całodniową wycieczkę, której głównym celem będzie Królowa Beskidu Niskiego- słynna Lackowa. Zanim jednak do niej dotrzemy, zawitamy w nieistniejącej wsi Bieliczne, gdzie do dziś stoi piękna murowana cerkiew. Na Lackową wejdziemy przez słynną ścianę płaczu, która przez wielu turystów uznawana jest za najbardziej stromy szlak w Beskidach.

  Po zdobyciu szczytu należącego do zestawienia Korony Gór Polski przejdziemy grzbietem granicznym aż na przełęcz Cegiełkę, skąd rozpościera się piękny widok na najwyższe szczyty pasma Beskidu Niskiego, w tym na Busov - jedyny tysięcznik w tym rejonie (w całości po stronie słowackiej). W drodze powrotnej do Wysowej-Zdrój zawitamy jeszcze w cerkwi na świętej górze Jawor, dokąd organizowane są liczne pielgrzymki w związku z rzekomymi objawieniami do jakich miało tu dochodzić. Przejście zakończymy w miejscowości Wysowa-Zdrój, gdzie będzie czas na obiad w regionalnej karczmie jak i napicie się jednej ze zdrojowych wód oferowanych w tutejszej pijalni. Do Siwejki wrócimy autokarem.

   

  Na tym jednak nie kończymy tego dnia, bowiem po krótkiej przerwie na odpoczynek, zjemy kolację a następnie wysłuchamy opowieści lidera Tomka na temat gór dalszych i wyższych.

 • Dzień 3_SOBOTA
  Zdynia – Rotunda – Regietów – Kozie Żebro – Hańczowa - Ropki

  Dystans: 15 km

  Suma przewyższeń: 690 m

   

  Po śniadaniu w agroturystyce przejedziemy autokarem do miejscowości Zdynia. To tu odbywa się rokrocznie największy w Polsce festiwal kultury Łemkowskiej- Łekmowska Watra. Nasz pierwszy cel tego dnia to słynna Rotunda. Ten zalesiony szczyt nie oferuje żadnych widoków jednak jego największą atrakcją jest piękny cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej projektu słowackiego architekta Dušana Jurkoviča. To zdecydowanie jedno z ważniejszych miejsc w Beskidzie Niskim, które stanowi pamiątkę po trudnej historii jaka miała tu miejsce.

  Z Rotundy zejdziemy do Regietowa, w miejsce, gdzie latem funkcjonuje studencka baza namiotowa. Stąd rozpoczniemy podejście na Kozie Żebro, szczyt niewysoki, ale udowadniający, że Beskid choć Niski, to bardzo wymagający. Dalsze kroki skierujemy do Hańćzowej, gdzie zobaczymy drewnianą cerkiew. Na koniec pozostanie nam już tylko spacer wzdłuż Ropskiej Wody do naszej agroturystyki. Wieczorem przewidziana jest dalsza integracja przy ognisku.

 • Dzień 4_NIEDZIELA
  Wapienne – Ferdel - Wapienne

  Dystans: 7 km

  Suma przewyższeń: 270 m

   

  Po śniadaniu i wymeldowaniu z Siwejki, przejedziemy do zdrojowej miejscowości Wapienne. Tu po raz pierwszy w trakcie tego wyjazdu wkroczymy na teren jednego z młodszych parków narodowych w Polsce- Magurski Park Narodowy. Naszym celem jest góra Ferdel na której stoi wieża widokowa. Ze szczytu podziwiać będziemy okoliczne szczyty Beskidu Niskiego, a jeżeli dopisze nam pogoda, to również i nie co dalsze pasma jak Beskid Sądecki czy Wyspowy. Po powrocie do Wapiennego pożegnamy się i zakończymy ten weekend w Beskidzie Niskim

   

   

   

  UWAGA:

  *Program oraz trasa przejścia może ulec zmianie w związku z warunkami atmosferycznymi. Ostateczną decyzję podejmuje lider na miejscu.

zapytaj o wyjazd

APTECZKA
EKWIPUNEK

Każdy powinien posiadać osobistą apteczkę, a w niej: leki przeciwbólowe oraz na gardło. Poza tym dobre kremy z filtrem UV lub tak zwane blokery (promieniowanie słoneczne w górach jest wysokie).

Informacje dodatkowe

 • 01

  Bo chyba wszyscy lubimy prezenty... ;)

  Dziś spotkaj się z nami w Beskidzie Niskim, a dostaniesz od nas VOUCHER o wartości 200 zł do wykorzystania na dowolną naszą wyprawę zagraniczną.

  Warunek stawiamy tylko jeden ;) - postaw łapkę "LUBIĘ" na naszym profilu na Facebooku lub na Instagramie ;)

 • 02

  Do wyprawy z ekipą Adventure24 możesz dołączyć
  również w pojedynkę - nie ma z tego tytułu żadnych dopłat 
  i gwarantujemy towarzystwo miłośników gór i przygody.

 • CENA OBEJMUJE
  • trzy noclegi wraz ze śniadaniem oraz kolacją w agroturystyce Siwejka w miejscowości Ropki (Beskid Niski, województwo małopolskie)
  • opiekę doświadczonego przewodnika beskidzkiego i lidera
  • ubezpieczenie podróżnicze
  • uczestnictwo w prelekcjach prowadzonych przez lidera grupy
  • pakiet z upominkami dla każdego uczestnika
 • CENA NIE OBEJMUJE
  •  dojazdu na miejsce zbiórki (Siwejka, Ropki)
  •  wyżywienia (poza śniadaniami oraz kolacjami)
  •  przejazdu autokarem na miejscu (koszt około 40 zł)
  •  wstępu do Magurskiego Parku Narodowego (8 zł za jeden dzień)
 • ZASADY PŁATNOŚCI
  • I rata: opłata rezerwacyjna 450 zł płatna przy zapisie
  • II rata: 600 zł, płatna na 30 dni przed rozpoczęciem imprezy

   

  PROMOCJA:

  Każdy uczestnik po dokonaniu wpłat otrzyma voucher na kwotę 200 zł do wykorzystania na dowolną zagraniczną wyprawę z Adventure24.

Terminy i cena

Data Cena Przelot Status
16.05.2024 - 19.05.2024 1050 zł - ZAPISY zapytaj o wyjazd